Rekuperacja
Do niedawna wymianą powietrza w domach zajmowała się zwykła wentylacja grawitacyjna uwzględniana w projektach domu przy budowie. Coraz częściej spotykamy się z wypieraniem jej przez systemy rekuperacji powietrza, dlaczego i w jakich przypadkach jest to dobre rozwiązanie?
Czym dokładnie jest rekuperacja?
Rekuperacja jest to mechaniczna wentylacja, mająca na celu odzyskanie energii z wylatującego zanieczyszczonego powietrza, a w późniejszej fazie przekazanie tego ciepła do świeżego napływającego do pomieszczeń powietrza.
Rekuperacja jest bardzo dobra dla domu oraz domowników, dzięki stałej wymianie powietrza osoby funkcjonują w stale wymienianym świeżym powietrzu. Dzięki rekuperacji nowe powietrze jest ogrzewane, dzięki czemu nie odczuwa się nieprzyjemnych nagłych zmian temperatur w przypadku wietrzenia pomieszczeń, Dzięki stałej pracy systemu klienci odczuwają zaoszczędzenie wydatków względem ogrzewania, które nie jest konieczne na skutek utraty ciepła.
W odróżnieniu od zwykłej wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja powietrza odbywa się ciągle w każdym pomieszczeniu. Niezależnie od pory dnia i roku, ma to realne przełożenie na zdrowie domowników i samego budynku. Dzięki elektronicznemu systemowi wymiany powietrza z pomieszczeń usuwana jest również wilgoć, która niejednokrotnie jest powodem przenoszenia się i rozwoju chorób, co jest szczególnie ważne w trosce o dzieci.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym to rozwiązanie dla każdego, nieskomplikowany układ składający się z jednostki filtrującej oraz przewodów powietrznych doprowadzonych do pomieszczeń pozwala na uwzględnienie jej w planach nowych domów, oraz montaż już istniejących budynków. Instalacja systemu rekuperacji to inwestycja w zdrowie domowników, domu oraz dobra inwestycja, która opłaca się finansowo.